Zabezpieczenie dotacji z PUP
Każdy Urząd Pracy wymaga stosownego zabezpieczenia udzielonego osobie bezrobotnej dofinansowania. Ustawa dopuszcza kilka form zabezpieczenia ewentualnego zwrotu kwoty dotacji – w przypadku niedotrzymania przez wnioskodawcę umowy zawartej z danym PUP. W szczelności są to:
- poręczenie,
- weksel z poręczeniem wekslowym
- blokada rachunku bankowego,
- zastaw na prawach lub rzeczach,
- gwarancja bankowa,
- akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika
W praktyce wykorzystuje się niemal wyłącznie poręczenie lub zastaw na prawach/rzeczach (np. na nieruchomości). Co się tyczy poręczycieli – to muszą oni spełniać kilka warunków, jednak szczegółowy regulamin w każdym PUP jest inny – wyszczególniam więc najczęściej pojawiające się w tym względzie wytyczne. Poręczycielami nie mogą być więc osoby przekraczające wiekiem 75 lat, uzyskujące dochody poniżej 50% średniej krajowej, oraz posiadające dodatkowe obciążenia w postaci innych poręczeń . Poręczycielami nie mogą być współmałżonkowie wnioskodawcy, o ile nie mają rozdzielności majątkowej z wnioskodawcą.
W Urzędzie Pracy należy przedstawić odpowiednie dokumenty/zaświadczenia potwierdzające uzyskiwane przez poręczycieli dochody. Wymagana jest również pisemna zgoda ich współmałżonków (o ile nie posiadają rozdzielności majątkowej). Obecność poręczycieli wymagana jest w dniu zawarcia umowy o dotacje pomiędzy Urzędem Pracy i przyszłym przedsiębiorcom.
W przypadku wyboru innej formy zabezpieczenia należy pamiętać iż wszelkie dodatkowe koszty z tym związane ponosi osoba bezrobotna. W przypadku np. aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji przez dłużnika – wystawienie tego typu dokumentu przez uprawnioną osobę to kosz rzędu kilkuset złotych.