Poszukiwanie pomysłu na biznes
Osoby chcące uruchomić własną działalność gospodarczą – zazwyczaj koncentrują się na wyborze profilu działalności w świetle posiadanego doświadczenia zawodowego. Z jednej strony takie rozwiązanie ma wiele zalet. Znajomość branży pozwala przyszłemu przedsiębiorcy na optymalne kształtowanie oferty, właściwą ocenę zdolności realizacyjnych firmy, oraz wybór rzetelnych podwykonawców. Z drugiej jednak strony często zdarza się, iż taki profil działalności nie ma racji bytu w świetle istniejącej na danym rynku konkurencji i popytu na dany typ produktów lub usług. Pamiętajmy, że przedsiębiorca nie musi znać się na wszystkim. Nic nie stoi na przeszkodzie aby robotnik budowlany uruchomił sklep z odzieżą ciążowa. W przypadku braku kompetencji w zakresie danej branży – wystarczy przecież zatrudnić osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Podstawową „pracą” jaką wykonuje przedsiębiorca, jest podejmowanie ryzyka biznesowego, a więc inwestycji pieniędzy i czasu, które zawsze mogą zostać utracone.
Poszukując pomysłu na biznes, trzeba więc zdobyć na wewnętrzny krytycyzm – który pozwoli na wiarygodne przeprowadzenie analizy słabych i mocnych stron przedsięwzięcia, oraz rysujących się przed nim szans i zagrożeń. Analiza SWOT zazwyczaj pozwala skutecznie oddzielić realne szanse od mrzonek. Bywa to jednak szczególnie trudne w przypadku fascynatów pragnących za wszelką cenę przekuć swoją pasję w biznes (co oczywiście czasem jest możliwe). Problemem bywa tu właściwy obiektywizm. Nie ma co prawda nic złego w samym pragnieniu połączenia zarabiania pieniędzy ze swoim hobby. Czasem jednak pragnienie tego typu przesłania brutalną rzeczywistość, w której popyt okazuje się zbyt mały, a konkurencja zbyt duża by tego typu działalność miała jakiekolwiek szanse powodzenia.
Poszukując pomysłu na biznes należy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie:
Czy podstawowym celem działalności jest realizacja własnych pasji i utrzymanie się na minimum socjalnym? Czy zarabianie pieniędzy – które umożliwią wam w przyszłości realizację pasji bez żadnych ograniczeń czasowych ani materialnych?
Zachowując powyżej przedstawioną perspektywę z pewnością będzie wam łatwiej podjąć właściwą decyzję. Należy również pamiętać, iż najczęściej rentowna działalność nie wymaga wcale innowacyjności. 99% firm to podmioty posiadające setki biznesowych klonów na terenie całego kraju. (stacje benzynowe, sklepy mięsne, firmy remontowo-budowlane etc.) Sęk w tym, iż w konkretnej lokalizacji tego typu konkurencja nie występuje, lub znaczący popyt pozwala im na spokojną koegzystencję.