
Na co można przeznaczyć dofinansowanie
Środki z dofinansowania na podjęcie działlaności powinny zostać przeznaczone na zakup rzeczy niezbędnych do uruchomienia firmy. Zwykle bez ograniczeń dotacje można przeznaczyć na zakup środków trwałych, sprzętu i wyposażenia. Mogą jednak pojawić się ograniczenia przedmiotowe (np. niektóre Urzędy Pracy odgórnie wykluczają z dotacji zakup środków transportu, kasy fiskalnej lub przeznaczenie tych środków na kampanię reklamową typu Google Ads).
Wydatki powinny też być racjonalne względem ich przewidywanego wykorzystania. Jeżeli planujemy uruchomić firmę zajmującą się wykonywaniem prac budowlanych i zakupić z dotacji np. smartfon do kontaktu z klientami, to cena takiego urządzenia musi być dostosowana do faktycznych potrzeb. W takim przypadku Urząd Pracy w większości przypadków nie wyrazi zgody na zakup najdroższego modelu iPhone. Będziemy musieli się zadowolić tańszym modelem (zwykle w kwocie do 2 tys. zł). Jeżeli jednak planujemy świadczyć usługi z tworzeniem np. aplikacji mobilnych i testować te aplikacje na iPhone – zakup takiego urządzenia z dotacji powinien już zostać zaakceptowany. Ważne jest, aby w obrębie wniosku szczegółowo wyjaśnić w jakim zakresie będzie wykorzystywane dane urządzenie.
W większości Urzędów Pracy z dotacji wyklucza się wydatki dotyczące bieżącego funkcjonowania firmy, a wiec zakup paliwa, składki ZUS, wynagrodzenia, abonamenty itp. W rzadkich przypadkach część środków można przeznaczyć na koszt wynajmu lokalu w pierwszym miesiącu działalności. Co się tyczy środków obrotowych (materiały, towar), to zwykle na ten cel można przeznaczyć jedynie 20% – 50% wnioskowanego dofinansowania.
Z dotacji nie można finansować kosztów związanych z transportem zakupionych rzeczy. W przypadku kupna sprzętu w sklepie internetowym, do rozliczenia bierze się jedynie wartość brutto tego sprzętu z pominięciem kosztu przesyłki, znajdującego się zwykle jako dodatkowa pozycja na fakturze.
Należy też pamiętać, że ze środków dotacji nie można dokonać zakupu od najbliższej rodziny lub pozostałych członków wspólnego gospodarstwa domowego.
Akceptuje się koszt pomocy prawnej obejmujący np. przygotowanie regulaminów, umów, wdrożenie RODO itp. Zwykle na ten cel można przeznaczyć maksymalnie 5% – 10% dotacji.
Należy pamiętać, że każdy Urząd Pracy w Polsce ma inne szczegółowe kryteria dotyczące rozdysponowania środków finansowych z dotacji. Szczegółowa lista tego co jest dozwolone a co nie – zwykle jest publikowana w regulaminie dotacji dostępnym na stronie internetowej danego PUP. To, co dozwolone w jednym Urzędzie Pracy, niekoniecznie musi być dozwolone w innym.

…..