
Dotacje na otwarcie firmy w Gdyni – 2021 r.
Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni ogłosił dodatkowy nabór wniosków o przyznanie dotacji na podjęcie działlaności gospodarczej. O dofinansowanie mogą się starać wszystkie osoby bezrobotne zarejestrowane w tutejszym Urzędzie Pracy. Stosowne wnioski, które pełnią jednocześnie rolę biznes planu przedsięwzięcia należy złożyć w terminie 27.09.2021 – 30.09.2021 r.
W ramach tego naboru zostanie przyznanych 30 bezzwrotnych dotacji w wysokości 20 000,00 zł.
- Na zakup towaru handlowego / materiałów do produkcji można przeznaczyć maksymalnie 30% dotacji
- Na remont lokalu użytkowego można przeznaczyć maksymalnie 20% dotacji
- Na zakup pojazdu można przeznaczyć maksymalnie 50% dotacji. Ten wydatek jest jednak dopuszczalny wyłącznie w przypadku gdy pojazd stanowi podstawowe narzędzie pracy (nauka jazdy, taxi itp.). Ponadto dotacji nie można przeznaczyć na zakup pojazdu przeznaczonego do transportu drogowego związanego z prowadzeniem działalności zarobkowej w zakresie drogowego transportu towarowego
Zgodnie z obowiązującym w Gdyni regulaminem, dotacji nie udziela się na:
- podjęcie działalności w formie spółki
- działalność sezonową
- działalność gospodarczą prowadzoną wyłącznie poza granicami kraju
- leasing maszyn, urządzeń i pojazdów
- pokrycie kosztów transportu/przesyłki/dostawy zakupionych rzeczy oraz ich ubezpieczenia
- kursy/szkolenia wnioskodawcy
- bieżące koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. opłatę najmu, opłaty za energię elektryczną, gaz, podatki, opłaty skarbowe i administracyjne itp.)
- hosting, wykup koncesji, zezwoleń i licencji – za wyjątkiem oprogramowania komputerowego
- zakup ziemi
- zakup kasy fiskalnej, drukarki fiskalnej
- wynagrodzenia, składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy
- zakupy w ramach umów cywilnoprawnych (za wyjątkiem pojazdu)
Wszystkie złożone w terminie wnioski ocenia Komisja, która bierze pod uwagę następujące kryteria:
- kwalifikacje wnioskodawcy – maksymalnie 10 punktów (doświadczenie zawodowe, ukończone kursy, wykształcenie zbieżne z profilem firmy)
- pomysł na biznes – maksymalnie 20 punktów (oryginalność przedsięwzięcia, wykazanie istniejącego popytu, ogół mocnych stron i szans dla tego typu działlaności w przewadze nad zagrożeniami i słabymi stronami)
- plan marketingowy – maksymalnie 15 punktów (rodzaj podejmowanych działań reklamowych, z uwzględnieniem ich skuteczności względem profilu klienta docelowego)
- kalkulacja kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej – maksymalnie 20 punktów (realność planowanych wydatków, dokładny wykaz rzeczy i usług jakie zamierza się zakupić oraz uzasadnienie tych zakupów)
- opłacalność i efektywność przedsięwzięcia – maksymalnie 25 punktów (prognoza finansowa przedsięwzięcia pozwalająca ustalić spodziewany zysk z działlaności, wraz z uzasadnieniem w zakresie przychodów i kosztów)
- skuteczność proponowanego zabezpieczenia – maksymalnie 10 punktów (PUP Gdynia preferuje poręczycieli lub takie formy zabezpieczenia które nie budzą wątpliwości np. gwarancja bankowa, blokada rachunku bankowego itp.) Zabezpieczenie dotacji jest wymagane na wypadek, gdyby osoba, która otrzymała dotacje nie dopełniła warunków zawartych w umowie z PUP.
PRZYDATNE DOKUMENTY
- Dokumenty o dotacje PUP Gdynia >>
- Poradnik dotyczący dotacji i przygotowania wniosku / biznes planu do PUP >>
- Wzory gotowych biznes planów i wniosków o dotacje >>