Wysokość składki ZUS dla nowych przedsiębiorców

składki zusPrzedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mają prawo skorzystać z preferencyjnych stawek w zakresie ubezpieczenia społecznego. Składki preferencyjne obowiązują przez okres 24 miesięcy od momentu otwarcia firmy. (nie ma znaczenia czy działalność w tym okresie jest zawieszana czy nie). W roku 2013 preferencyjna składka na ubezpieczenie społeczne wynosi:

ubezpieczenie emerytalne 93,70 zł
ubezpieczenie rentowe 38,40 zł
ubezpieczenie chorobowe 11,76 zł
ubezpieczenie wypadkowe 9,26 zł

Tym samym koszty związane z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym wyniosą w skali miesiąca: 153,12 zł (w przypadku osób przygotowujących analizę finansową na potrzeby dotacji z PUP – właśnie tą kwotę powinni wskazać w biznes planie).

W przypadku zamknięcia działalności gospodarczej, z preferencyjnych składek ZUS można skorzystać ponownie nie wcześniej niż przed upływem pełnych 5 lat od momentu zamknięcia firmy.

 

Komentarze

  1. Michał Świderek says:

    Składka na ubezpieczenie zdrowotne to odrębna sprawa. Aktualnie wynosi ona 261,73 zł. Formalnie nie wlicza się jej do kosztów prowadzenia działalności, aczkolwiek można odliczyć 7,75% podstawy wymiaru od podatku (czyli 225,38 zł/miesiąc).

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.