Odwołanie od decyzji PUP w sprawie dotacji

Niestety w chwili obecnej osoba bezrobotna nie może odwołać się od decyzji urzędu pracy, odmawiającej  udzielenia dotacji. Wynika to z tego, iż rozstrzygnięcie nie jest decyzją administracyjną. Z tego względu nie można zastosować do niego trybów odwoławczych przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego.

Decyzja podejmowana jest przez komisję, która przekłada ją do akceptacji dyrektorowi danego Urzędu Pracy. Wsparcie finansowe otrzymają te osoby bezrobotne, których wnioski uzyskają w wyniku oceny – co najmniej minimalną liczbę punktów przewidzianą przez regulamin. Należy jednak pamiętać, iż z uwagi na znaczne zainteresowanie tą formą wsparcia i ograniczonymi środkami którymi dysponuje dany PUP – zazwyczaj minimalna liczba punktów nie wystarcza, a dotacje otrzymuje tylko pewna część najwyżej ocenionych pomysłów na biznes.

Kryteria oceny są różne w różnych Urzędach Pracy. Większość punktów przyznawana jest za opis planowanej działalności, rynku i lokalizacji, potencjalnych klientów, perspektyw rozwoju, analizę SWOT, oraz prognozowany rachunek zysków i strat odzwierciedlający opłacalność danego przedsięwzięcia.

Należy pamiętać, iż przed oceną merytoryczną dokonywana jest ocena formalna wniosku – gdzie nawet niewielki błąd może doprowadzić do jego odrzucenia np. niewypełnione pola w formularzu, brak własnoręcznego podpisu, a w niektórych przypadkach nawet brak trwałego zszycia dokumentów. Przed złożeniem wniosku warto więc starannie go sprawdzić i uważnie przeczytać wytyczne z regulaminu.

Komentarze

 1. spumi says:

  Jeżeli uważam że podjęte rozstrzygnięcie w sprawie nie dofinansowania mojej działalności zostało podjęte niezgodnie z obowiązującym regulaminem a także wiedzę merytoryczną członków komisji oceniam bardzo skandalicznie nisko – to czy mogę wnieść np skargę do Wojewódzkiego Urzędu Pracy czy może bardziej prawidłowy będzie Starosta właściwy miejscowo?! Jaką mogę kierować podstawą prawną zwracając się do konkretnego organu ?!
  Pozdrawiam

 2. Jeżeli jest Pan w stanie wykazać iż urzędnicy złamali regulamin podczas oceny Pańskiego wniosku, może Pan wnieść skargę. W pierwszej kolejności do PUP, potem do WUP. Należy powołać się bezpośrednio na zapis w regulaminie, który został przez urzędników złamany.

 3. Justyna says:

  Dzien dobry,
  Moj wniosek zostal pozytywnie oceniony, jednakowoz obcieto moje wnioskowane kwoty na komputer i tablet. Zakup drozszego sprzetu argumentuje wieksza wytrzymaloscie, niezawodnoscia oraz ekologia. Czy moge sie odwolac od zmniejszenia kwot na zakup sprzetu?

  • To zależy od profilu działalności. Jeżeli świadczone usługi wymagają sprzętu komputerowego o wysokiej wydajności i zostało to wykazane w obrębie wniosku (mp. grafika komputerowa 3D) – może się Pan odwoływać.

 4. Justyna says:

  Dziekuje za odpowiedz.

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.