Odwołanie od decyzji PUP w sprawie dotacji

Osoba bezrobotna może odwołać się od decyzji Urzędu Pracy, odmawiającej udzielenia dotacji, jeżeli wykaże, iż ocena wniosku została wykonana nieprawidłowo, tj. podczas oceny dokumentów urzędnik popełnił błąd, lub złamał przyjęte przez Urząd Pracy kryteria udzielania dotacji. Odwołanie powinno mieć formę pisemną i w sposób jednoznaczny określać istotę problemu – odwołując się do konkretnych zapisów we wniosku / regulaminie / ustawie / rozporządzeniu. 

Przykład 1

Bezrobotny pragnący uruchomić firmę budowlaną na liście wykazał zakup drabiny. Wniosek został odrzucony, a w piśmie z PUP pojawił się zapis iż, wnioskodawca nie posiadał stosownych uprawnień do pracy na wysokościach koniecznych dla korzystania z tej drabiny. Odwołanie wskazało, iż takie uprawnienia nie były konieczne, gdyż wysokość drabiny nie została we wniosku wskazana, a urzędnik założył bezpodstawnie, iż wnioskodawca zakupi drabinę o wysokości  wymagającej takich uprawnień. W efekcie tak skonstruowanego odwołania – decyzja PUP została zmieniona.

Przykład 2

Bezrobotny pragnący uruchomić sklep internetowy złożył wniosek przewidujący przeznaczenie 40% środków z dotacji na stworzenie rozbudowanej platformy sklepu. Wniosek został odrzucony, ponieważ urzędnik stwierdził, iż sklep internetowy jest wydatkiem reklamowym, a zgodnie z regulaminem danego PUP na cele reklamowe można łącznie przeznaczyć nie więcej niż 20% dotacji. Złożone odwołanie wskazywało, iż platforma sklepu internetowego dalece wybiega poza funkcję reklamy, gdyż oprogramowanie sklepu służy przyjmowaniu zleceń, prowadzeniu gospodarki magazynowej, obsłudze płatności itp. W związku z takim przedstawieniem sytuacji, decyzja tego PUP została mieniona.

Potrzebujesz pomocy w odwołaniu się do PUP w kwestii dotacji? Napisz do nas przedstawiając swoją sytuację: formularz kontaktowy 

 

Komentarze

 1. spumi says:

  Jeżeli uważam że podjęte rozstrzygnięcie w sprawie nie dofinansowania mojej działalności zostało podjęte niezgodnie z obowiązującym regulaminem a także wiedzę merytoryczną członków komisji oceniam bardzo skandalicznie nisko – to czy mogę wnieść np skargę do Wojewódzkiego Urzędu Pracy czy może bardziej prawidłowy będzie Starosta właściwy miejscowo?! Jaką mogę kierować podstawą prawną zwracając się do konkretnego organu ?!
  Pozdrawiam

 2. Jeżeli jest Pan w stanie wykazać iż urzędnicy złamali regulamin podczas oceny Pańskiego wniosku, może Pan wnieść skargę. W pierwszej kolejności do PUP, potem do WUP. Należy powołać się bezpośrednio na zapis w regulaminie, który został przez urzędników złamany.

 3. Justyna says:

  Dzien dobry,
  Moj wniosek zostal pozytywnie oceniony, jednakowoz obcieto moje wnioskowane kwoty na komputer i tablet. Zakup drozszego sprzetu argumentuje wieksza wytrzymaloscie, niezawodnoscia oraz ekologia. Czy moge sie odwolac od zmniejszenia kwot na zakup sprzetu?

  • To zależy od profilu działalności. Jeżeli świadczone usługi wymagają sprzętu komputerowego o wysokiej wydajności i zostało to wykazane w obrębie wniosku (mp. grafika komputerowa 3D) – może się Pan odwoływać.

 4. Justyna says:

  Dziekuje za odpowiedz.

 5. Agnieszka says:

  Dzień dobry mam prozbe i wielki problem otrzymałam dofinansowanie na otwarcie działalności składając wniosek w umowie wnioskowałam na zakup szafy chłodniczej nie zakupiłam tej szafy bo się okazało że jest bardzo droga i niezda mi egzaminu więc za te pieniądze wytyczylam część sklepu oszklilam ja i wsadziłem klimatyzacje która posiadalam i uznałam to że to będzie moja szafa chlodnicza ale urząd niechce mi uwzglednic tego i każe mi zwrucic zata chlodne pieniądze co ja mogę w tej sytuacji zrobić
  Bardzo proszę o pomoc

  • W takiej sytuacji, jedyne co Pani pozostaje – to zwrócić się z pisemną prośbą do dyrektora danego PUP z zmianę decyzji, szczegółowo uzasadniając zaistniałą sytuację. Jeżeli przeprowadzone przez Panią wydatki nie naruszały innych punktów regulaminu istnieje pewna szansa, iż dyrektor przychyli się do takiej prośby.

 6. Krzysztof says:

  Dzień dobry.
  Otóż otrzymałem pozytywną decyzje na otwarcie warsztatu samochodowego lecz zmniejszono mi kwotę dofinansowania do 15tys. Jednocześnie skreślając mi 5 pozycji z wniosku (w tym najpotrzebniejsze wyposażenie) argumentując to tym że „imadło oraz stół warsztatowy nie są mechanikowi potrzebne”.
  Czy istnieje od tego odwołanie?
  Oraz czy istnieje jakiś minimalny próg dofinansowania?
  Pozdrawiam serdecznie

  • Można spróbować się odwołać, wskazując zakres prac warsztatowych w których wykorzystuje się imadło i stół warsztatowy. Opis powinien być na tyle szczegółowy by przeznaczenie wspomnianego imadła i stołu warsztatowego nie budziło wątpliwości. Np. „w ramach prac związanych z naprawą XY, będę posługiwał się stołem warsztatowym, na którym będę umieszczał elementy XZ, gdyż tylko w ten sposób będę mógł skutecznie wykonać XX. Jednocześnie zwykły stół nie posiada udźwigu umożliwiającego bezpieczne umieszczenie na nim elementu XY”. Co do minimalnego progu dofinansowania – to nie ma czegoś takiego.

Skomentuj

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.